Nadija Sawczenko

Nadija Sawczenko

skontaktuj się
z Autorem

Nadija Sawczenko - urodziła się 11.05.1981 roku w Kijowie.

Jest deputowaną ukraińskiego parlamentu i wojskowym pilotem. Służbę zaczęła w jednostce łączności wojsk kolejowych, następnie służyła w wojskach powietrznodesantowych. Na przełomie roku 2004/2005 jako strzelec transportera opancerzonego była na misji   Iraku. Po powrocie na Ukrainę zaczęła studia na Charkowskim Uniwersytecie Sił Powietrznych. Została pilotem, służyła w 3 Pułku Lotniczym w Brodach, latała pilot śmigłowca bojowego Mi-24. W maju 2014 po rozpoczęciu walk na wschodzie Ukrainy wzięła urlop w jednostce wojskowej i jako ochotniczka zgłosiła się do batalionu „Ajdar”. W trakcie walk w okolicach Ługańska, 17 czerwca 2014 roku Nadia została wzięta do niewoli przez prorosyjskich separatystów. W nocy z 23 na 24 czerwca 2014 roku wywieziono ją do  osji. Przez kilkanaście dni nikt nie wiedział co się z nią dzieje. Na początku lipca rosyjski sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Ukrainki. Nadia Sawczenko została osadzona w areszcie w Woroneżu w związku z zarzutami przyczynienia się do śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy. Od 26 stycznia 2015 jest formalnie delegatem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
30 lipca 2015 roku rozpoczął się proces Nadii Sawczenko. 21 marca 2016 została uznana za winną, a dzień później sąd skazał ją na 22 lata kolonii karnej. Nadija prowadziła w tym czasie kolejną głodówkę. 25 maja 2016 wróciła do domu, została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie rosyjskich żołnierzy.

Nasza strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności. W czasie korzystania z serwisu pliki będą zapisywane na Twoim urządzeniu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki.